2011-04-01

Savaitė su Mozilla Firefox 4

Kadangi Mozilla Firefox naudojau dar prieš atsirandant Google Chrome ir Firefox yra atviro kodo, tai į Firefox visad žiūrėjau su pagarba ir kaip į gerą naršyklę, iš kurios kitos turėtų imti pavyzdį. Dar prisidėjo tas reklaminis Firefox naujos versijos filmukas ir tai privertė mane savaitei sugrįžti prie Firefox. O savaitę dėl to, kad kelias valandas ar dienas panaudojęs dar būsiu pripratęs prie Chrome.

Pirmas žvilgsnis
Kadangi Chrome pasimokė iš Firefox ir padarė galimybę naudoti įskiepius (ang. addons), tai pas mane Google Chrome jau senokai apkrauta jais. Taigi įsirašius naujausią Firefox versiją pirmiausiai pradėjau ieškoti įskiepių, kurie atitiktų tuos kuriuos naudojau Chrome.

 Taigi pasikapstęs savo seniau naudotų ff addonų sąraše ir pasieiškojęs keletą nenaudotų anksčiau radau beveik viską, be ko negalėjau gyventi. Dar keletą suradau, tam, kad būtų panašiau į Chrome. Taigi, dabar funkcionalumas maždaug toks pats. Bent jau taip atrodo pasinaudojus nedaug ir iš išorės:
Firefox 4 VS Chrome - tos pačios kortelės, temos, įskiepiai ir Pinned Tabs.
Greitis ir funkcionalumas
Pirmą dalyką, ką pastebėjau naujoje Firefox versijoje - greitis. Palyginus su senesne mano naudojama versija - ryškiai jautėsi pagreitėjimas. Turint omeny mano apkrautą ir silpnoką pc - kartais atsibosdavo laukt kol įsijungs ar išsijungs Firefox. Tai buvo viena priežasčių, kodėl pamatęs tik ką atsiradusį Google Chrome iškart pradėjau jau mėgti. Bet nauja Firefox versija užsikrauna panašiu greičiu kaip Chrome, gal kartais net greičiau (na taip, addon'ų šiek tiek mažiau :D). Beje, RAM naudojimas, net dabar, prirašius daug addon'ų Firefox'e mažesnis :)

Patys puslapiai ganėtinai panašiai kraunasi. Šito nebandžiau - manau tam yra specialūs testai, blogai ir t.t. Tuo labiau, kad mano wifi kažkoks keistas pastaruosius mėnesius :S


*Addon Name* is incompatible with Firefox *new version*
Sąrašas addon'ų, kurie netinka Firefox 4
Addon'ai  - vienas esminių Firefox privalumų. Pataisykit mane, bet jokioj kitoj naršyklėj addon'ai nepadaro tiek daug gerų dalykų, kiek Firefox'e. Mozilla Firefox netgi gal pirmoji sukūrė galimybę juos naudoti, taip pridėdama begalę naujų savybių ir funkcionalumo. Bet iš tokio didelio privalumo kyla ir keli trūkumai:

 • norint įrašyti, ištrinti ar išjungti/įjungti addon'ą reikia perkrauti visą naršyklę. Gerai bent, kad galima tai daryti, iškart su keliais addon'ais.
 • pati naršyklė tampa labai priklausoma nuo addon'ų kokybės ir kiekybės. Turi rasti ribą tarp funkcionalumo ir greičio. Taip pat, turi kažkaip (Chrome turi task manager) išsiaiškinti, kurie addon'ai labiausiai stabdo.
 • ir galiausiai - visi addon'ai yra skirti tam tikroms Firefox versijoms. Tai mane asmeniškai kone labiausiai užknisa. Ir pradeda atrodyt, kad Mozilla specialiai naujina Firefox, kad senesni addon'ai neveiktų. Aišku tam ribojimui yra apėjimas, bet tai nebūtinai visada veikia.
Dar šiek tiek apie įskiepius (addons)
Geriausia alternatyva Chromed Bird
Visgi visgi visų addon'ų atitikmenų iš Chrome neradau. Tarp jų ir vieni iš reikalingiausių:
 • Chromed Bird - vienas iš patogiausių Twitter klientų. Paprastas, minimalistinis, funkcionalus ir neapkraunantis naršyklės.
 • Awesome Screenshot - geresnio įrankio fotografuoti puslapius ir juos GREITAI perdaryti ir įkelti dalinimuisi nėra. Nei tarp firefox, nei tarp chrome addon'ų. [Edit: pasirodo, kad addonas Firefox'ui atsirado prieš kelias dienas :)]
 • Apps - Na čia gal ne patys įskiepiai, bet yra tikrai nemažai Apps, kurie veikia beveik taip pat kaip įskiepiai.
 • History^2 - Čia jau toks addon'as, kuris nelabai įmanomas Firefox'ui, nes pats history naršymas vyksta per atskirą nustatymų langelį
 • Last.fm scrobbler - nėra tokio pat addon'o Firefox'ui, bet yra panašus atitikmuo (tik kiek keisčiau veikiantis ir dar su papildoma registracija) - Like.fm
Kortelės (tabs)
Jau nuo 3.6(ar netgi seniau?) versijos Firefox daugiau dėmesio skiria kortelėms, negu langams. Daug visko pakeitė ir 4 versijoj:
 • Kortelių (tabs) valdymas kaip paprastų langų Windows 7 (ir Vista) taskbar'e. Gal kažkam tai geras dalykas - juk Internet Exploder ir šiaip Windowsų explorer'is gan patogiai valdomas tokiu būdu. Bet asmeniškai tai labai nepatogus daiktas - gal ir reikia priprast, bet man atrodo labai neefektyviai. Beje, orientuotis pagal IE tikrai blogas ženklas :D
 • Kortelių (tabs) slankiojimas nuo vieno galo iki kito. Na taip, panorama turėtų būti skirta kaip tik tam atvejui, kai daug kortelių vienu metu yra. Bet arba aš nesupratau, kaip ją efektyviai naudoti arba iš jos jokios naudos, tik papildomi blizgučiai.
 • Pinned tabs. Taip, pinned tabs sutaupo daaaaug svarbios vietos ir jas patogu visad pasiekti. Bet com'oooon, kiekvieną kartą spausti dešnį klavišą ir rinktis tą pasirinkimą.. Tai taip nervina pastaruoju metu.
Kitos savybės
Beje Firefox išsiskiria dar keliom savybėm, kai kam tai labai svarbūs dalykai, kai kam tai nenaudojami niekai:
 • Atskiras laukelis paieškai. Tik pasijungęs Firefox, net išsigandau - nejaugi man reiks kaitalioti tuos paieškos varikliukus ir paiešką vesti atskiram laukely? Bet pasirodo, kad Firefox šiek tiek patobulino savo adreso juostą ir iš jos galima sėkmingai ieškoti :) Beje, tik naudojant vieną paieškos sistemą.
 • PDF failų skaitytuvas. Nežinau ar kažkam ji veikia, bet man nepavyko jokio failo atidaryti. Gal dėl Adobe Reader naujausios versijos, gal dar dėl kažko, nežinau. Tiesiog siųsdavausi viską į pc tą savaitę. Man jo reikia retokai, todėl addon'o neieškojau, bet tikiu, kad yra kažkokių alternatyvų.
 • Mygtukų taupymas. Gal ir gera mintis sutaupyti vietą ir taip užkištoj viršutinėj juostoj panaikinti 'x' prie kortelių, bet čia tik tokiu atveju, jeigu jas išjungi tik jas žiūrėdamas. Kas mano atveju retai pasireiškia. Beje, įdomus sprendimas padaryti pagrindinį mygtuką (kuris šiaip gerai veikia), perkelti patį viršų ir jį padaryti ploną.
 • Nauja kortelė - kadangi man paprasta nepatiko - joje bevei nieko nebuvo, tai aš pasinaudodamas addon'u priskyriau adresą - myfav.es. Atrodo labai gražiai, bet naudos nelabai daug, ypač, kai naudoji adresyno juostą ir krauna ilgiau negu tusčia. Taigi teko palikti tusčią naują kortelę :)


Pabaigai

Išvada - savaitė naudojimo kitos naršyklės neatpratins nuo senosios. Ypač kai senoji tiek daug geresnė :) Beje, supratau, kad Chrome Store ir Chrome Apps yra tikrai geras daiktas, ne neskaitant, to fakto, kad daugiau negu pusė Apps'ų yra tik nuorodos į kitus tinklalalapius. Omnibar - dar vis kietas daiktas, iškeliantis Chrome virš Firefox. Beje, ir pats Firefox išvaizdos apšlifavimas nelabai tepakeitė kažką ir vistiek liko kampuotas :)